Krūties vėžys – pati žinomiausia vėžio rūšis. Bet ar tikrai žmonės viską žino apie krūties vėžį?

Nauji krūties vėžio gydymo metodai keičia nusistovėjusius stereotipus, ką krūties vėžio diagnozė reiškia šiandien. Štai jums keletas mitų apie krūties vėžį, kuriais visi turėtų nustoti tikėti.

„Mano giminėje niekas neturėjo krūties vežio, reiškia ir aš neturėsiu.“ Tai vienas dažniausių mitų. Iš tikrųjų, tik 2 iš 10-ies žmonių, kuriems diagnozuotas krūties vėžys, turi giminaičių susidūrusių su tokia pačia diagnoze. Taigi, vien faktas, kad giminėje niekas neturėjo krūties vėžio, toli gražu neužtikrina, jog esate saugūs.

„Jeigu turi krūties vėžį, tau būtinai turės būti atlikta mastektomija.“ Mastektomija krūties vėžiui išgydyti nėra tokia rekomenduojama kaip buvo seniau. Net jeigu pacientas renkasi mastektomiją, tikėtina kad tai nebus radikali mastektomija, kai pašalinama visa krūtis, o tik dalinė. Kai kurie tyrėjai teigia, kad 70 % atvejų mastektomija sergant krūties vežiu yra nereikalinga, nes nėra įrodyta, kad likęs sveikas krūties audinys ženkliai sumažintų krūties vėžio pasikartojimo riziką. Dažnu atveju, krūtinės nepažeidžianti operacija kaip gydymas radiacija gali būti atlikta, kad krūtinė liktų sveika. Daugeliu atvejų, atlikta mastektomija nepadeda kovoti su vėžiu, kuris asmeniui buvo diagnozuotas, nes atlikus mastektomiją sumažėja tik krūties vėžio rizika jau išoperuotoje krūtyje, tačiau nesumažėja vėžio rizika kitose kūno dalyse.

„Visiems sergantiems krūties vėžiu reikalinga chemoterapija“ Chemoterapija pasirenkama tikrai ne visada, nes ar reikalinga chemoterapija, ar nereikalinga, labai priklauso nuo vėžio išplitimo ir paciento biologijos. Operacija ir gydymas radiacija dažnai gali būti tinkamesni gydymo variantai.

„Vėžį sukelia tik tie gumbeliai, kurie yra skausmingi“ Vėžiniai gumbeliai gali būti tiek skausmingi, tiek neskausmingi. Bet koks gumbelis išlikęs ilgiau kaip dvi savaitęs turėtų būti patikrintas medikų.

„Krūties vėžys yra mirties nuosprendis.“ Dauguma 3-ios, 2-os ir 1-os krūties vėžio stadijos pacientų išgyvena bent 5-is metus po diagnozės. Apie 22 proc. metastazės arba 4-os stadjos krūties vėžio pacientų išgyvena daugiau kaip 5 metus.

„Pasirinkus teisingą mitybą galima išvengti vėžio ar netgi jį išgydyti.“ Daugybė asmenų kuriems diagnozuotas krūties vėžys ieško stebuklingos dietos, mitybos plano, bet realybė tokia, kad pats pacientas negali suvaldyti vėžio.. Bet kokiu atveju, mažai cukrų turinti, augalais paremta dieta tikrai gali pagerinti bendrą sveikatą.

„Vyrai negali turėti krūties vėžio.“ Nors krūties vėžys pas vyrus retas (vos 1 proc. visų krūties vėžio atvejų pasitaiko vyrams), tačiau vis dėlto taip nutinka. Taip yra dėl to, nes vyrai irgi turi krūties audinio. Senyvas amžius, aukšti estrogeno lygiai, susidūrimas su radiacija, alkoholio vartojimas, giminėje pasitaikę krūties vėžio atvejai ar genetinės mutacijos, - visi šie veiksniai didina riziką susirgti krūties vėžiu vyrui.

„Yra tik vienas krūties vėžio tipas.“ Yra daugiau kaip tuzinas krūties vėžio tipų. Dauguma krūties vėžio atvejų yra karcinomos, dar vadinami adenokarcinomos, kurie prasideda pieno latakuose ar pieną gaminančiose liaukose. Tačiau taip pat yra ir kitos krūties vėžio rūšys, kurios prasideda raumenų ląstelėse, riebalų arba jungiamuosiuose audiniuose.